Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 13:16

Здравје и убавина

Бакнувајте се во Новогодишната ноќ

Галењето го потикнува хормонот на среќа, гушкањето е добро за кожата, а бакнувањето е поделотворно од било која крема против брчки

Бакнувањето го продолжува животот. Новогодишната ноќ е вистинско време за бакнежи. Се исплати да бидеш заљубен: љубовта дава бесконечно многу енергија, го чува младешкиот изглед и ја јакне самосвеста. Близината и наклонетоста од саканата личност го јакнат имунолошкиот систем, а кај потешките болести го олеснува последиците.

Со милување до среќа:
За симпатии, хармонија и сигурност, кои се чувствуваат за време на галењето заслужен е хормонот на среќа окситоцин. Стручњаците констатирале дека кога вљубените ќе се допраата еден со друг до 40 пати во минута, се потикнува лачењето на хормонот на среќата.

Бакнеж за виталност:
Дали ви се случило за време на бакнувањето да ви недостасува воздух? Страсниот бакнеж го потикнува крвотокот и го зголемува отчукувањето на срцето од вообичаените 120 на 180 отчукувања во минута. Активира дури 30 мускули на лицето, што помага да се зачува младешкиот израз. Американските истражувања покажале дека луѓето кои често и многу се бакнуваат, просечно живеат од пет до осум години подолго.

Гушкањето и годи на кожата:
И нежните гушкања го оживуваат крвотокот. За време на гушкањето се произведува хормонот естроген, кој го јакне врзивното ткиво и е потребен за јакнење на еластичноста на кожата.

Таблица на калории

Француски бакнеж 12 кал.
Пренесување преку прагот 37 кал.
Стсано соблекување 26 кал.
Стоечки секс 364 кал


Текстот е прочитан 1708 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter