Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 14:13

Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки

Општина Аеродром на тендер бара фирма која ќе го изгради системот за наводнување на паркот Нирнберг во Ново Лисиче.

Според проектот, системот за наводнување, кој треба да почне да се применува ова лето, ќе содржи над 200 прскалки, кои ќе се вклучуваат автоматски во одредени временски интервали, и на тој начин зелените тревни површини константно ќе се одржуваат свежи. Од Аеродром потенцираат дека системот за наводнување ќе се напојува со бунарска вода и на тој начин ќе се заштеди водата за пиење.
Ист ваков автоматски систем за наводнување, како што најавуваат од Општината, ќе се изгради и во двата парка меѓу зградите зад ТЦ "Скопјанка", кој ќе покрива вкупно 13.000 квадратни метри зелена површина.


Текстот е прочитан 732 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter