Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.03.2017, 13:16

Жените заработуваат помалку од мажите, КСС бара еднаквост

Жените во просек заработуваат 12,5 проценти помалку во однос на мажите, а и потешко се вработуваат на одредени работни места, покажуваат последните податоци со кои располага Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС).

Поради ова, а по повод Меѓународниот ден на жената, денеска Конфедерацијата на слободни синдикати побара трудот да се вреднува подеднакво и да не постои полова дискриминација при вработувањето.

Генералниот секретар на КСС Зоран Антовски им порача на работодавачите при вработувањето да ги земат предвид образовните критериуми и професионалните ветшини на кандидатот, а не да се прави поделба на работите на машки и на женски.

- Македонските компании при вработувањето треба да го ценат квалитетот и да водат сметка за способноста на лицето, а не да се водат од родовата нееднаквост. За жал, околу 10 проценти се жени на менаџерски позиции, а би требало овој број да биде поголем, рече Антовски.

Даниела Јаневска од Секцијата на жени при КСС смета дека во Македонија сеуште постои родова дискриминација и стереотипи и оти тоа е она на што треба во иднина да се работи.

- Според последните објавени податоци, жените заработуваат за 12,5 проценти помалку од мажите што значи дека на годишно ниво жената 33 дена во годината е неефективно платена. Платата треба да биде резултат на трудот, независно од полот, истакна Јаневска.

Од КСС посочуваат дека многу често жените ги надминуваат мажите во секоја фаза од образованието, но оти тоа не е вреднувано на работното место.


Текстот е прочитан 624 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter