Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.02.2017, 07:50

ИЗЛОГ

Зима

Пишува Лејла САБИТ - Како на филм, опеана, насликана, доживеана...

Како на филм, опеана, насликана, доживеана или прераскажана.
Студена, топла, долга, кратка, со или без снег, очекувана, неочекувана, некогаш романтична, повеќето со тешки повреди.
Некој сака да се повтори, некој да се заборави, некој да ја раскажува на следните генерации, а некој да ја избрише и од меморијата.
Зимата ја следат измешани чувства, убави и лоши моменти, чист или загаден воздух, скапа или евтина струја, заслужен или принуден одмор.
Ги тера возрасните да бидат деца, децата возрасни, паметните глупи, глупите паметни.
Се мешаат надлежности и ингеренции, и никој не сака да го зачисти снегот пред своја врата.
Зимата може да го извади од вас најдоброто или најлошото.
Зависи каде живеете, работите, со кого се дружите и кој ви е комшија.
Дали ви пали колата наутро, се возите со градски автобус или залудно чекате такси.
Спомените од зимата некогаш се чуваа во албум, а сега се споделуваат на Фејсбук и на Инстаграм.
Ви велам, зима во Скопје, и сe е можно!

l.sabit@vest.com.mkТекстот е прочитан 1041 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter