Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.11.2016, 14:46

"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Цените на класичните автомобили прават само едно - растат. Ако покрај тој критериум доаѓа и тркачко педигре, растат повеќе.

Ако зборуваме за 60-тите, цените се неверојатни, ако зборуваме за "Ферари", тогаш се луди.
Првак во таа категорија е "ферари 250 ГТО", преубавото В12-купе, кое е светиот грал за колекционерите на класични коли, произведено во само 39 примероци.
Последниот модел што го држи рекордот во 2012 година беше продаден за 38,1 милион долари, но се очекува тој да биде срушен.
"Талакрест", британскиот дилер за продажба на "Ферари", во моментов нуди примерок од 250 ГТО со број на шасија 3387, односно второто "ферари 250 ГТО" некогаш произведено. Моделот го користела компанија само за тестирање и потоа бил продаден на тркачки тим од САД. Со него многумина возачи освоиле 17 трофеи на 27 трки до крајот на 1965 година, кога станал цивилен автомобил.
Реставриран е до најситниот детаљ со оригинални делови во 1997 и оттогаш е во сопственост кај истиот сопственик.
Цена? Вистинска ситница, само 52 милиони евра!


Текстот е прочитан 3888 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter