Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 18:16

ПОЧНА АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА ГРАНТ ЗА САМОВРАБОТУВАЊЕ

4 000 евра за невработени што ќе почнат бизнис

Почна аплицирањето на невработените лица за грант за самовработување преку отворање сопствен бизнис, во висина од 4 000 евра.

Пријавувањето ќе трае во наредните девет дена. Со оперативниот план за 2017 година со програмата за самовработување ќе бидат опфатени 1 050 невработени лица од евиденцијата на АВРМ, активни баратели на работа, во 1 000 новоотворени микрокомпании, за што се предвидени вкупно 283 милиони денари.
Програмата за самовработување вклучува обука за претприемништво, помош при развивање одржлив бизнис-план и регистрирање дејност, неповратни грантови во форма на опрема и материјали и менторство за време на почнување на бизнисот.
"Оваа програма има цел да го поттикне претприемништвото и да поддржи креирање почетни бизниси, кои ќе обезбедат одржливи вработувања, не само за самите основачи туку и за други лица што ќе се вработат во овие почетни одржливи бизниси. Програмата поттикнува и создавање рамномерна дистрибуција на економските субјекти во земјава", истакна на прес-конференција министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими.
Директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски, истакна дека годинава грантот изнесува 4 000 евра, што, како што нагласи, е зголемување за илјада евра во однос на изминатите години.


Текстот е прочитан 1375 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter