Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.02.2017, 15:59

НАДМИНУВАЊЕ НА РОДОВИОТ ДИСБАЛАНС

Жените успешни бизнисменки во занаетчиството

Никој нема пречка за да стане претприемач, подеднакво сите невработени и мажите и жените можат да аплицираат и да ги користат грантовите од државата од 4.000 евра за самовработување и да отворат сопствен бизнис. Ова беше посочено по потпишувањето на Меморандумот за соработка на Центарот за вработување на град Скопје и 11 здруженија од граѓанскиот сектор чија таргет група се жените. Примарна задача на меморандумот е да се постигне економско јакнење на жените од сите возрасти и сите целни групи и нивно поголемо вклучување на пазарот на трудот, посветувајќи особено внимание на ранливите категории и на лицата со посебни потреби.

Слободанка Алексовска, директорката на Центарот за вработување на град Скопје, вели дека целта на меморандумот е да се преземат мерки за зголемено учество на жените во сите активни мерки за да се надмине родовиот дисбаланс на пазарот на трудот и да се охрабрат жените да ја отпочнат својата успешна бизнис-приказна. Ќе бидат организирани заеднички обуки, трибини, едукативни средби и советувања за да се подигне свеста на жената за нејзино вклучување на пазарот на трудот и во сите програми за вработување.
Таа посочи дека во изминатите 10 години целосно се смени сликата и улогата на жената и $ се даде шанса да биде дел од различни управувачки функции во општеството и во приватните компании.
"Кај жените е зголемен претприемачкиот дух и сe повеќе отвораат сопствени бизниси. Досега само со поддршка на стимулативна мерка на Владата во периодот од 2007 до 2016 година над 3.100 жени отвориле сопствен бизнис. Во 11. оперативен план за активни мерки и услови за вработување се предвидува да се опфатат над 41.000 лица кои ќе отворат нови 10.000 работни места. Во него жените ќе имаат учество од минимум 30 проценти", рече Алексовска.
Во сите досегашни мерки што се реализирале од 2007 година учеството на жените е над 45 проценти.
Анета Атанасовска од Занаетчиската комора на град Скопје, пак, нагласи дека голем број успешни бизниси во занаетчиството се управувани од жени.


Текстот е прочитан 496 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter