Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.01.2017, 14:03

ТЕНИС - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА

Федерер изненаден што стигнал до полуфиналето

Роже Федерер призна дека е изненаден што стигнал олку далеку на првиот гренд слем турнир во сезоната, откако се пласираше во своето 13. полуфинале на Отвореното првенство на Австралија.

Искусниот Швајцарец, кој го пропушти вториот дел од ланската сезона, по што падна на 17. место на АТП-листата, го совлада Миша Зверев со 6:1, 7:5, 6:2, со што ќе игра во своето 41. гренд слем полуфинале.
- Многу сум среќен што одиграв вака добар меч, особено ако се знае дека Миша претходно ги елиминираше Изнер и Мареј. Мислев дека ќе поминам неколку кола, сакав до четвртото коло или барем до четврт-финалето, но не го очекував ова - призна Федерер.
На тој начин, во полуфиналето ќе има швајцарски дуел, бидејќи следен противник на Федерер е неговиот сонародник и пријател Станислас Вавринка. Тој беше подобар од 12. носител Жо-Вилфрид Цонга со 7:6, 6:4, 6:3.Истовремено, кај жените ќе има американско полуфинале, Венус Вилијамс-Коко Вандевеј, во очекување таму да им се придружи и Серена Вилијамс. Триесет и шестгодишната Венус ја совлада Анастасија Пављученкова со 6:4, 7:6 за да се пласира во своето прво полуфинале во Мелбурн од 2003 година. Наспроти неа ќе биде десет години помладата неносителка Вандевеј, која го оствари најголемиот успех во кариерата со убедливата победа над Гарбиње Мугуруса со 6:4, 6:0.


Текстот е прочитан 1116 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter