Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.02.2017, 14:02

БРАЗИЛСКАТА ОДБОЈКАРКА ГО ПРОМЕНИ ПОЛОТ И СИ ГО ИСПОЛНИ СПОРТСКИОТ СОН

Родриго стана Тифани и заигра за женски клуб

Бразилецот Родриго своевремено доминираше во машката одбојка, а сега како Тифани е еден од омилените играчи во италијанскиот клуб Голем Палми.

Триесет и двегодишната Тифани Переира де Абреу го одигра својот прв професионален натпревар како женско. Пред промената на полот, Тифани се викаше Родриго и по добиената дозвола од Меѓународната олимписка федерација, конечно, си го оствари сонот да заигра за женски тим.
- Одлично ме прифатија во клубот. Девојките од прв ден ме гледаат како сестра - кажа Тифани, која реши да си замине од Бразил, во потрага по потолерантна средина.
Тренерот Пасквалино Џангроси изјави дека нема проблеми со тоа што Тифани порано била маж.
- Ни понудија одбојкарка, без да напоменат дека претходно била маж. Ја избравме врз основа на нејзините квалитети и ја прифативме како жена. За мене, таа е како било која друга личност која знае да игра одбојка - вели Џангроси.
Текстот е прочитан 691 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter