Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 13:04

ОДЛОЖЕН МЈУЗИКЛОТ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Премиерата на "Тајно моја" место на 10, на 24 март

Македонската опера и балет ги презакажа премиерата и репризата на мјузиклот "Тајно моја" во чест на Тоше Проески.

Премиерата беше закажана за 10 март, а репризата за 21 март. Новите термини се 24 март за премиерата и 26 март за репризата.МОБ закажува и трета изведба, во вторник, на 28 март.
Режисер на мјузиклот ќе биде Тони Михајловски, а либретото, како што е веќе познато, е на на Огнен Неделковски. Сценограф е Марија Ветероска, костимограф Марија Пупучевска, а новите аранжмани на песните од Тоше ги работат Сони Петровски и Кокан Димушевски.
Главните женска и машка улога ќе ги играат младите пејачи Антониа Гиговска и Денис Димоски, како победници на музичкиот натпревар "Кастиг талент шоу".
Во мјузиклот ќе играат и актерите Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, кои беа долгогодишни пријатели и соработници на Тоше Проески.
Антониа Гиговска и Денис Димоски кажаа дека растеле со музиката на Тоше и дека максимално ќе се трудат да ги реализираат своите улоги.


Текстот е прочитан 1029 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter