Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.04.2017, 14:56

Кривична пријава за двајца тетовци за фалсификување платежна картичка

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против И.А.(39) и А.А.(32) двајцата од Тетово, поради основано сомневање дека сториле кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Тој појаснува дека двајцата тетовци се сомничат дека кон крајот на минатата година со лажна платежна картичка од извесна банка од САД се обиделе да направат три трансакции.

- Осомничените во два продажни салони во Тетово користејќи ја блокираната платежна картичка имале намера да купат скапи мобилни телефони, но, не успеале во таквата намерa. Тие се идентификувани и пријавени, а мометално се наоѓаат на издржување на затворска казна во КПУ „Идризово“ во Скопје за друго кривично дело. Обидот за плаќање со блокираната американска платежна картичка го извеле кога биле пуштени на викенд, вели Јосифовски.


Текстот е прочитан 422 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter