Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.04.2017, 14:14

ВО ФИНАЛЕТО НА ФРАНЦУСКИОТ КУП

ПСЖ го згази Монако

ПСЖ четврта година по ред стигнува до трофејот од Лига Купот, а во саботата вечер "светците" тоа го сторија со стил и против одличниот Монако, кој е лидер во првенството и едно од најпријатните изненадувања во Лигата на Шампионите.

Избраниците на Унаи Емиери му покажаа на клубот од малото кнежество кој е кој во Франција и го декласираа противникот со 1:4.
Дракслер го отвори резултатот по само четири минути игра, а Лемар изедначи на 1:1 во 27. минута. Ди Марија пред крајот на првиот дел донесе ново водство, Кавани во 54. минута зголеми на 1:3, а истиот играч во завршните мигови стави точка на натпреварот.
Ова е седма титула за ПСЖ во историјата на францускиот куп што воедно претставува и нов рекорд . По овој трофеј, останува уште битката за титулата во домашниот шампионат, а таму ПСЖ има три бода помалу од денешниот Монако.


Текстот е прочитан 495 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter