Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 12:28

СО ЦЕЛОСНОТО ВОВЕДУВАЊЕ НА ЕЛЕКТРОНСКИОТ СИСТЕМ ЗА НАПЛАТА

Јавниот превоз не поскапува

Се вози по цените кои лани ги утврди Советот на Скопје според кои превозот чини 35 денари

Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" ги вози патниците по лански цени. Од претпријатието информираат дека цената на билетот не е покачена, туку дека се работи по ценовник во кој цените на некои билети беа намалени минатата година со одлука на Советот на Скопје.
"Намалени се цените на месечниот и годишниот билет, а изедначена беше цената на билетот за едно возење во сите зони, односно цената на билетот од приградската зона од 40, беше намалена на 35 денари", велат од ЈСП.
Истите цени важат и кај приватните превозници оти од 1 јануари почна примената на новиот единствен електронски систем за наплата со кој наплатата за превозот се врши исклучиво со електронски картички. И во нивните автобуси возачите овој месец ќе продаваат неперсонализирани картички чија цена е 150 денари, а со купувањето на картичката патникот добива пет гратис возења кои имаат неограничен период за искористување.Патниците за превозот може да платат и со мобилен телефон. Единствено со мобилен, може да се купи билет за само едно возење за сите линии, како и за ноќните линии.
Минималниот износ со кој може да се надополнуваат електронските картички е 100 денари, а на картичката не може да се внесат повеќе од 6.000 денари.
И во првите три дена од годината билетарниците на ЈСП се блокирани од пензионери и студенти кои имаат обврска да ги продолжат билетите за да им важат и оваа година. На сите места низ градот каде што може да се продолжи билетот постојано има по педесетина граѓани застанати во редица пред влезот. (М.И.П.)


Возачите засипнати од објаснувања за билетите

Возачите и во приватните и во автобусите на ЈСП се принудени речиси на секој патник овие три дена да му објаснат дека повеќе не постои билет од едно возење и дека за превозот не може да платат со давање 25 денари на возачот. И покрај најавите дека од годинава стартува новиот единствен електронски систем за наплата, автобусите се полни со неинформирани патници.
"Возачот засипна објаснувајќи дека не треба повеќе нему да му даваат по 25 денари за превозот, туку дека се обврзани да купат картичка. На секое негово објаснување следуваа нови и нови прашања од патниците. Истата слика се повторуваше на секоја следна станица", вели патничка која се симна од приватен автобус.
Не е поинаква сликата и во автобусите на ЈСП. И таму воза;ите од први јануари им објаснуваат на патниците дека нема хартиен билет и дека кај нив единствено може да купат неперсонализирана картичка од 150 денари со пет гратис возења.


Текстот е прочитан 2359 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter