Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 15:58

Костовски: Скандалот со „Струмица Гас“ е потврда за катастрофалното работење на Заев

Последниот скандал со јавното претпријатие „Струмица Гас“ и милионските суми народни пари кои се излевале од буџетот на општина Струмица се само потврда за катастрофалното работење на Зоран Заев, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

- Јавноста виде дека општината Струмица на „Си-Ен-Џи Системс“, чиј сопственик е Митко Андреевски, му ги доделила сите тендери од 2011 наваму. Во изминатиот период Заев тендери доделуваше на своите братучеди, стрина, чичко, братот Вице и бизнис ортаците, на семејните фирми блиски до него, на сопартијката Цветанка Иванова, а сега и на претседателот на комисијата за енергетика на СДСМ Митко Андреевски, рече Костовски.

Тој истакна дека Заев не се менува и дека во Струмица има мрежа од фирми преку кои ги испумпува парите на граѓаните во џебовите на блиски соработници.

- Овој систем на лично и партиско богатење Заев сака да го прошири низ целата држава. Тоа граѓаните го препознаа и затоа на СДСМ им го испорачаа десетиот изборен пораз по ред, рече Костовски.


Текстот е прочитан 580 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter