Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.01.2017, 13:37

"Бернајс пропаганда" и "Таксират" на фестивалот "Еуросоник" во Холандија

Домашниот бенд "Бернајс пропаганда" и музичкиот фестивал "Таксират" ќе гостуваат на најпрестижниот европски фестивал и конференција "Еуросоник Нордерслаг", кој од вчера се одржува во Гронинген, Холандија.

Фестивалот ќе трае 4 дена, а "Таксират" и "Бернајс пропаганда" се избрани да ја претставуваат Македонија. Македонскиот пост панк бенд ќе се претстави пред европската публика со два настапи, денес и утре, пред повеќе од 4.100 делегати и музички професионалци, 425 медиуми и 42.000 посетители на овој настан, на кој се претставуваат повеќе од 340 уметници и изведувачи. На конференцијата на фестивалот пак се одржуваат повеќе од 175 панел дискусии, предавања, интервјуа и состаноци.
"Бернајс пропаганда" годинава воедно прославува 10 години од својот прв настап, а покрај настапите во Холандија, овој јубилеј групата ќе го одбележи и со објавување на албум и концерти во Скопје кои ќе се одржат на 17 и 18 февруари во МКЦ. "Таксират", пак, на престижниот "Еуросоник" се претставува како еден од 10-те најдобри фестивали во Европа. Кон крајот на 2016 година "Таксират" беше изгласан од страна на милионската фестивалска публика за еден од најдобрите фестивали во рамките на Европски фестивалски награди, најзначајното меѓународно фестивалско признание кое се одржува во рамките на "Еуросоник Нордерслаг". (А.Г.)


Текстот е прочитан 729 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter