Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 18:33

ГРАД СКОПЈЕ ГО ИСПРАВИ ПРОПУСТОТ ВО ЛИНИСКИОТ ПРЕВОЗ

ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка

Градските советници изгласаа одлука на овие линии, покрај приватниците, да возат и автобуси на ЈСП, оти тоа што линиите биле оставени само на приватниците, бил пропуст

Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" се враќа на линиите со број 9 и 19, на кои не вози од почетокот на годинава. Градските советници изгласаа одлука, на овие линии, покрај приватниците, да возат и автобуси на ЈСП, оти тоа што линиите биле оставени само на приватниците, бил пропуст.
"Со започнување на интегриран систем во јавниот превоз (ЈСП и приватни превозници), можностите за следење на превозот преку АВЛ системот, сугестии добиени од корисниците на јавниот превоз и направените анализи од Јавното сообраќајно претпријатие, утврдено е дека се потребни одредени промени во функција на унапредување на јавниот линиски превоз на патници. Линиите 9 и 19 ќе ги одржуваат приватните превозници, заедно со Јавното сообраќајно претпријатие 'Скопје'", стои во одлуката за изменување и дополнување на одлуката за линиски превоз на патници во Скопје.Враќање на ЈСП на линиите 9 и 19 и измена на одлуката побараа на претходната седница на Советот на Скопје советничките групи на ДУИ и на ДПА.
Со измената, заеднички, ЈСП и приватниците ќе возат на линиите 9, 19 и 22. На линиите 12, 20, 23, 45 и 73 ќе возат само приватниците, а на сите останати линии ќе вози само ЈСП.
Во истата одлука, линијата со број 73, од приградска, станува дел од градските линии. Таа сообраќа на релација Скопски саем - Усје. На неколку линии направен е нов возен ред, кој ќе биде објавен на веб-страницата на ЈСП, а на линијата со број 12 додадени се две двократни возила со вкупно осум поаѓања од Шишево и со осум поаѓања од Скопски саем. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1943 пати.
#
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter