Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.12.2016, 20:01

ВО ГРАДСКИ ЅИД

Центар повторно ги чисти подземните гаражи од скапаници

Општинарите апелираат корисниците на гаражите да внимаваат што чуваат во нив и да пријават доколку забележат трупање отпад

Општина Центар ги чисти подземните гаражи во Градски ѕид. Општинските комуналци цела недела вадат отпад поради кој гаражите се неупотребливи.
"Исчистивме веќе голем дел од подземните гаражи. Ова е редовна активност на нашите комуналци. Сè и сешто вадат од гаражите. Од стар мебел до скапан комунален отпад. Навистина е чудна навиката таму да се остава сметот и покрај опасноста да ги заразат сопствените деца. Комуналците работат со маски на лицата оти она со што се справуваат е страшно", велат од Општина Центар.
Повторно најлоша била состојбата во гаражите во близина на Зелен пазар. Жителите ги издаваат под наем гаражите на пазарџиите, па сета стока што им останува завршува во гаражите, макар и скапана.Општинарите апелираат до жителите да внимаваат што чуваат во гаражите.
"Колку време ќе биде зависи исклучиво од корисниците на гаражите. Ние на истите локации сме организирале многу вонредни акции за чистење, а имаме и нивно редовно одржување, но досегашното искуство покажува дека местата остануваат чисти многу кусо време. Апелираме до граѓаните доколку забележат да се трупа отпад во гаражите или стар мебел и апарати од домаќинство да одземаат простор од гаражите, веднаш да пријават кај нас за да реагираме", велат од Центар.
Ѓубре во гаражите граѓаните може да пријавуваат на телефонот 3203-600 или на официјалната веб-страница на Општината во делот пријави проблем.


Текстот е прочитан 864 пати.
#
Ќе се обновува Старата учителска школа
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Скопје се чисти од новиот снег
Да се внимава на внатрешните инсталации
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Без парно, на помош ќебиња и греалки
Голем дефект на мрежата, повеќе делови од Скопје без парно
Две нови возила за отпад во Илинден

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter