Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.01.2017, 14:15

Природна козметика за убави кожа и коса

Најдобриот рецепт за убавина е добро познат - доволно сон и повеќе прошетки. Но на лицето и на телото влијаат опкружувањето и временските услови. Затоа им треба помош со вистински третмани, а козметичките средства да се приспособат на студените денови.

Кожа како свила
Лактите, колената и петиците се склони да огрубат. Тоа ќе го спречите со пилинг, кој можете самите да го направите: нанесете масло за тело на кожата и тријте го со морска сол. Потоа измијте ја солта и исушете ја кожата со тапкање со фротирска крпа.

Сјајна коса
Промената на климата неповолно влијае врз кожата на темето. Како резултат на сето тоа се јавуваат првут и јадеж, влакната немаат волумен и изгледаат безживотно. Затоа добар е третманот со мед: растопете 3 лажици мед во 200 мл млака вода, нанесете ја смесата врз косата и оставете ја да дејствува околу 10 минути. Против првут, измешајте 2 жолчки, 2 лажици масло и 1 лажица сок од лимон. Нанесете ја смесата врз косата, благо истријте ја и оставете ја да дејствува некое време, а потоа измијте ја.


Текстот е прочитан 4928 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter