Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.02.2017, 10:20

„Велт“: Во Турција уапсени џихадисти од Македонија

Турската полиција уапси двајца македонски државјани, кои живееле во Германија, под сомнеж дека се припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), објави германскиот весник „Велт“.

Весникот посочува дека осомничените џихадисти биле уапсени во Турција додека барале хирург, кај кој планирале да се подложат на пластична операција за промена на личниот изглед и за трансполантација на коса, со цел незабележани да ги минат граничните контроли.

Според „Велт“, лицата Аднан С., кој живеел во Бремен, и Зулхајрат С. од Хамбург, во Турција допатувале од Сирија.

Весникот повикувајќи се на извори во германската полиција додава дека дозволите на двајцата осомничени терористи за престој во Германија им биле истечени и тие не можеле легално да се вратат во земјата, бидејќи не поседувале германско државјанство, туку само македонско.

Германската полиција се обидува да дознае дали уапсените џихадисти имале за цел да допатуваат во некоја европска земја и таму да извршат терористички напади. Германската Федерална криминалистичка служба дури формирала посебна истражна група, која била задолжена да го испита овој случај, наведува весникот.

„Велт“ посочува дека засега нема докази дека осомничените планирале да извршат напади во Европа, додавајќи оти е можно тие да ја напуштиле ИД, поради што и побегнале од Сирија.

Германската полиција верува дека Аднан С. бил близок со Хари С., кој минатата година во Хамбург беше осуден на три години затвор поради членство во исламистичка терористичка група. Аднан С. и Хари С. се појавуваат во едно пропагандно видео на ИД во кое е прикажано убиство на двајца војници, за кои се претпоставува дека се припадници на сириската Армија. Тие во видеото носат знаме и транспартент на ИД.

Според информациите на „Велт“ македонските власти веќе побарале од Турција да ги екстрадира двајцата уапсени во Македонија, со цел да им се суди за членство во ИД.


Текстот е прочитан 1143 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter