Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.04.2017, 09:51

ВМРО-ДПМНЕ: Решение на кризата се нови избори

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека единствено решение за излез од политичката криза во која СДСМ ја втурнала Република Македонија се нови предвремени парламентарни избори.

Од партијата додаваат дека навредите од албанскиот премиер Еди Рама не престануваат, а оти СДСМ и лидерот на партијата Зоран Заев молжат и не ги осудуваат. Тој, додават од ВМРО-ДПМНЕ, на албанска телевизија не навредува и Република Македонија ја прогласува за бинационална држава, а ги заборава и Србите и Турците и Ромите, Власите, Хрватите, Бошњаците и сите останати етнички групи кои го красат нашето мултиетничко општество.

- Според него населението што живее во Македонија е составено од Албанци и Македонци. тој е истиот Еди Рама кој не нарекува славомакедонци и кој ги собра лидерите на албанските партии од Република Македонија и ги обедини околу Тиранската Платформа. Злосторничкото здружение СДС и криминалецот Зоран Заев не само што молчат околу овие изјави, туку предавнички ја прифатија тиранската платформа и сите уцени кои им беа наметнати само за да дојдат на власт и да се спасат од затвор, се вели во денешното соопштение од СДСМ.

Во него се додава дека оваа партија не само што молчи, туку дека нејзините членови се обидуваат да спречат секаква дискусија околу штетните последици на тиранската платформа.

Тоа, според ВМРО-ДПМНЕ е кукавички чин и најдобар доказ за хистеријата што ги има фатено бидејќи не може да се испорачаат сите ветувања кои задираат во највисоките државни и национални интереси.

- Нема бегање од правдата. Народот се спротивстави на СДС и му докажа дека нема намера да се согласи со продажбата на националните интереси. Народот јасно му порача на СДС дека не гласал за туѓи платформи и нема да дозволи да си играат со државата.


Текстот е прочитан 591 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter