Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.03.2017, 14:07

Кире Лазаров со нова објава: Мојот избор секогаш е Македонија !

Тешките времиња служат за тоа да видиме што мислат нашите блиски за нас. Драго ми е што има различни мислења после вчерашниот мој пост, меѓутоа си ветив себеси пред да постирам дека нема да избришам ниту еден коментар, без разлика дали е тој позитивен или негативен, напиша капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров кој денеска повторно се огласи преку неговиот профил на Фејсбук.

Тој истакна дека цврсто стои врз тоа што вчера го објави и дека во ниту еден момент не помислувал да ги брише негативните коментари.
„Не сакав да си создадам лажна слика за состојбата бришејќи ги коментарите што не ми се допаѓаат“, истакнува Лазаров.

Тој нагласува дека секогаш одлуките ги носел сам.

„Во мојата професионална кариера имав многу советници од секаков тип. Доблест е да знаеш да ги сослушаш луѓето и сум им благодарен, но одлуките секогаш ги носев сам. Затоа и сега се одлучив за Македонија“, категоричен е Лазаров.

Додава дека цврсто стои на својот избор.

„Ние сите имаме право да поддржуваме политичка партија, имаме право да навиваме за Барселона или за Реал, да избираме помеѓу Меси и Роналдо, секој си има свој вкус и избор, но кога ќе треба да одбереш помеѓу Македонија и кој било друг, секогаш изборот е Македонија. Нема дилема!“, вели Лазаров.

Вели дека свесно ја одбрал Македонија, иако имал можности да настапува и за друга држава.

„Имав можност во кариерата да настапувам и за друга држава, да се обезбедам материјално за цел живот во време кога на нашата репрезентација не ? цветаа рози, но и тогаш ја одбрав Македонија и не се каам воопшто. Баш напротив, стојам гордо и ја пеам нашата химна во победи, но и во порази. Сега и во нашата држава не цветаат рози, но сепак се одлучувам за Македонија, за Македонија која ја сакам од срце“, вели Лазаров.

Тој на крај додава: Нашата борба за Македонија продолжува. Само храбро и одлучно.

Вчерашниот негов коментар кој го објави на Фејсбук наиде на голем број реакции. Имаше такви што го критикуваа дека е политички обоен со тој негов коментар. Сепак, мнозинството од неговите фанови го поддржаа за јавно изнесениот став во кој нагласи дека треба да се брани Македонија.


Текстот е прочитан 2157 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter