Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.01.2017, 06:17

Иванови на одбележување на Св. Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со сопругата Маја и со синот Иван, вчера присуствуваше на одбележувањето на патрониот празник Свети Наум Охридски Чудотворец во манастирскиот комплекс на Попова Шапка. Чествувањето започна со света божествена архијерејска литургија, со која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски господин Јосиф, во сослужение со повеќе свештенослужители.

Митрополитот г. Јосиф ги благослови и прережа кумските колачи со парички, а кои ги одредија кумовите за прославата на празникот Свети Наум Охридски Чудотворец во манастирскиот комплекс на Попова Шапка во 2018 година. Верниците што ги пронајдоа паричките очекуваат на нивните семејства тоа да им донесе многу здравје, мир и благосостојба. Г. Јосиф им ги честита претстојните божикни празници на сите верници и им посака здравје, среќа и бериќет. Тој изрази благодарност и до претседателот Иванов за неговото присуство на патрониот празник.
"Би сакал да му се заблагодарам на претседателот Иванов и на неговото семејство што секогаш наоѓа време и секоја година доаѓа овде со нас, заедно да го чествуваме свети Наум Охридски Чудотворец. Потребна ни е вашата поткрепа и поддршка", му порача митрополитот тетовско- гостиварски на македонскиот претседател. За сите верници што присуствуваа на чествувањето на патрониот празник во манастирскиот комплекс на Попова Шапка беше приредена заедничка трпеза.


Текстот е прочитан 592 пати.
#
Одлуката на Јанева е потврда дека Заев е фатен во криминал
„Стоп операција Сорос“: Фондацијата на Сорос нема врска со граѓански сектор
ВМРО-ДПМНЕ: За секој сторен криминал Заев ќе биде казнет
Нова група словачки полицајци во зедничка патрола на границата со Грција
МНР бара корекција на именувањето на Република Македонија од државните органи на Србија
Земјоделците бесплатно имаат на располагање 27 проекти за изградба на фарми и насади
ФЗОМ: Зголемена потрошувачката и достапноста на лекови во 2016 година
Пријавување за бања и бесплатен викенд за пензионери
Европратениците бараат ЕУ итно да ги отсели бегалците од Македонија, Грција и Србија
Милошоски: СЈО работи според потребите на СДСМ и стана беспредметна институција

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter