Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.01.2017, 14:23

ПОРАДИ БРОЈНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПРЕВОЗОТ

Приватниците четири месеци ќе го тестираат новиот систем за наплата

По истекот на четирите месеци, откако ќе ги согледаат сите проблеми, приватниците ќе бараат измени на новиот начин на работа

Приватните превозници почнаа да го применуваат новиот систем за наплата во јавниот превоз, но имаат многу забелешки. Главно, забелешките се однесуваат на начинот на пресметка на парите кои ќе ги добиваат од Град Скопје за изминат километар. Колку ќе добиваат, зависи од цената на нафтата, ако таа е под 30 денари за изминат километар, ќе добиваат 46 денари, а ако е над 120 денари, приватниците ќе добиваат 87 денари за изминат километар.
"Ние се залагаме за праведна наплата. Забелешки имаме многу. Точно ќе ги дефинираме во следниве четири месеци. Тоа е разумен рок во кој може да согледаме како функционира новиот систем за наплата и какви се нашите трошоци. Ние настојуваме во пресметката да се земат предвид сите трошоци што ги имаме.Со новиот систем сè ќе биде прегледно. Ќе се знае дали некој се исклучил па не вози во период кога нема патниците, колку патници има и слично", вели Ленин Јовановски, директор на "Слобода превоз".
Врз основа на четиримесечното искуство, Јовановски вели дека повторно ќе разговараат со одговорните во Град Скопје за евентуална измена на начинот на пресметка на цената за изминат километар, но и за сите проблеми кои ќе се појават во текот на работењето.
Со примената на новиот систем за наплата, приватниците добија и нови линии, но тоа се, главно, нерентабилни линии, на кои досега ЈСП бележи само загуби поради малиот број патници. Ги добија приградските линии за Свиларе, Рашче и за Љуботен, односно 11, 11-а и 47-а. Заедно со ЈСП возат на линиите 22,52,61 и 63, а само приватници има на линиите 9,12,19,20,23,45,54,55,55-б и 73. (М.И.П.)


Билетите на учениците не важат за време на распустот

До 18 јануари билетите на средношколците нема да важат ниту во ЈСП ниту кај приватниците. Од ЈСП објаснуваат дека учениците немаат право да користат бесплатен превоз за време на зимскиот распуст.
"Тоа е од причина што субвенционираните билети им се со важност од 9 месеци или поточно од 1 септември, заклучно со 20 јуни следната година, но без зимскиот распуст", објаснуваат од ЈСП.


Текстот е прочитан 1152 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter