Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.03.2017, 18:32

НЕМА БАРИЕРИ МЕЃУ НАРОДОТ И СОБРАНИЕТО: Црвено-жолти ленти на оградата пред законодавниот дом (ФОТО)

Наместо протестен марш, денеска се одржа народен собир во паркот „Жена борец“, каде приврзаниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ и голем број граѓани дојдоа со своите семејства на музички хепенинг.

Да нема повеќе огради меѓу народот и Македонското собрание е симболиката на црвено-жолтите ленти кои беа поставени на металната ограда пред законодавниот дом. Лентите лично ги поставуваа основачите на иницијативата За заедничка Македонија, кои истакнаа дека заедништвото треба да биде на сите нивоа, вклучувајќи го односот меѓу граѓанинот и државните институции.

Наместо протестен марш, денеска се одржа народен собир во паркот „Жена борец“, каде приврзаниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ и голем број граѓани дојдоа со своите семејства на музички хепенинг. Настапија повеќе домашни музичари, а како и во минатите денови беа испратени пораки за зачувување на унитарноста на државата.

- Остануваме на нашите барања, а тие се да се почитува унитарноста на државата, политичките партии да не прифаќаат платформа направена надвор од Македонија, туку да направат македонска платформа со која ќе се штитат интересите на нашата држава - рече Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“.

Тој истакна дека и во текот на утрешниот ден ќе имаат собир, а дека протестните маршеви ќе продолжат од понеделник со уште поголем интензитет.

За време на собирот во паркот многумина не можеа да одолеат на звуците од македонските патриотски песни, па се равиори и оро во паркот. Луѓето кои беа дојдени врзаа на себе шамии со црвено-жолта боја, кои се белег на протестите и собирите што ги организира иницијативата „За заедничка Македонија“.Текстот е прочитан 808 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter