Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 11:57

Стејт департмент: Целта на САД е Македонија да стане членка на евро-атлантското семејство

Политиката на САД во Македонија е насочена кон поддршка на процесот на евро-атлантска интеграција на земјата и потребните реформи за остварување на таа цел. Тоа вклучува поддршка за демократски реформи, владеење на правото и целосно спроведување на договорот од Пржино, изјави в.д. портпаролот на американскиот Стејт департмент Марк Тонер.

- Амбасадорот Бејли и неговиот тим работат во партнерство со македонските власти, исто како и со цивилното општество за унапредување на политиката и целите на САД. Стејт департментот има целосна доверба во нашата Амбасада и амбасадорот во Македонија, вели Тонер.


Како пријатели на Македонија, САД ги повикуваат сите партии да го почитуваат владеењето на правото, демократските процеси и меѓународните обврски на државата. Сакаме да видиме силна Македонија, на нејзиниот пат кон членство во евро-атлантското семејство, стои во изјавата на Тонер, објавена денеска од Американската амбасада во Скопје.


Текстот е прочитан 1501 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter