Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 13:57

ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА

Скопјани се собраа во Мичурин за Василица

Скопјани во петокот традиционално се собраа на традиционалната Мичуринска средба, која годинава се одржа по 21. пат, во организација на Здружението на граѓани "Мичуринска средба".

Во рамките на прославата на големиот православен празник Свети Василиј, меѓу народот познат како Стара нова година, се одржа богата музичка програма и неизбежното кршење на традиционалната погача со златна паричка и избор на нов кум на средбата.
За цело време на манифестацијата се послужуваше топол чај, сокови, греена ракија и сендвичи, а крајот беше означен со голем огномет.
Во одбележувањето на празникот Василица се придружи и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, како минатогодишен кум. По завршувањето на манифестацијата, тој на својот фејсбук-профил напиша дека му била голема чест да биде дел од оваа традиција за Василица.


Текстот е прочитан 1633 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter