Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.02.2017, 12:45

Гости на меч од ЛШ: Најмладите вардарци како страсни, а срамежливи фанови

Играат во Вардар јуниор лигата и се надеваат дека еден ден локалните спортски сали ќе ги заменат со убавиот „Герфлор" под каков што има во СЦ „Јане Сандански".

Сите дечиња членови на Ракометната Академија Вардар имаат можност да бидат и гости на некој натпревар, од лигата на шампионите или СЕХА лигата, да ги гледаат во живо своите идоли, а по завршувањето на натпреварот и да добијат автограм, да направат селфи или да ги гушнат играчите за кои страсно навиваа во текот на натпреварот.

Децата од ракометната школа Гостивар Вардар викендов му донесоа среќа на Вардар, кој победи со 25-20 против ППД Загреб, а уште посреќни беа дечињата кога се симнаа на теренот лично да им честитаат на играчите, а добија и гушки и фотографии за спомен.

Над 40 –тина девојчиња и момчиња од Гостивар, беа дел од поголемата група гости од Ракометната Академија Вардар, заедно со децата од Урдаревски Вардар, Кисела Вода Вардар, Виница Вардар, Кастратовиќ Вардар, Ново Лисиче Вардар и Илинден Вардар. Сите беа подеднакво страствени навивачи како што со љубов тренираат ракомет и напорно се подготвуваат за следните предизвици во Вардар јуниор лигата, што наскоро треба да продолжи со пролетните возбудувања.

Заморот по извојуваната победа против хрватскиот тим не ги спречи вардарци да се фотографираат со децата. Оние што на моменти збунето се вкочануваа во дилема со кого прво да се сликаат, брзо се опуштија, а оние поснадливите веќе ја користеа секоја можност и да ги гушнат своите омилени вардарци.За гостиварци ова беше голем подарок, ем да го следат натпреварот во живо, ем да можат да дојдат и блиску до ракометарите.
И Ерлис Селмани и Јована Дабевска ја искористија можноста да направат по некое селфи со идолите од Вардар.

    „Се сликав со најомилените играчи Игор Карачиќ и Тимур Дибиров. Тие се моите идоли и среќен сум што откако навивав за нив имав можност и да се сликам со нив. Често гледам натпревари на Вардар и досега сум присуствувал на повеќе, но ова ми е прв вардаров меч годинава. Ги гледаме сите нивни игри, потези. Сакаме нешто и да украдеме. Возбудени сме но и подеднакво среќни за можноста што ни се укажа. Верувам повторно ќе се сретнеме на некој наш натпревар од Вардар јуниор лигата, барем во финалето", вели Ерлис.

Јована Дабевска, пак, ракомет почнала да тренира пред неколку месеци.

    „Не можам да издвојам еден омилен играч, сите се одлични и прекрасно е чувството да се застане до нив и им се честита победата. Додека, од голманите идол ми е Петре Ангелов. Ова ми е прв ракометен натпревар на Вардар, среќна сум дека победија, а сега секогаш и ќе го памтам овој триумф на Вардар", вели Јована.

Сите членови на нашите регионални единици, како дел од Ракометната академија Вардар, се добредојдени бесплатно да ги следат натпреварите на првите тимови од домашните првенства, од СЕХА лигата на мажите и од Лигата на шампиони на жените.


Текстот е прочитан 425 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter