Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.01.2017, 13:45

"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајот на декември, производителот ги чуваше во тајност неговите технички детали.

Се знаеше дека оваа кола ќе користи за погон 3,5-литарски В6-мотор со преку 600 КС, но тоа беше сè.
Сега е разрешена и таа дилема откако "Форд" објави дека моторот располага со 655 КС при 6.250 вртежи во минута. Ова ќе биде најсилниот екобуст мотор во историјата на компанијата и нејзин најбрз сериски модел, со максимална брзина од 347 км/ч. Масата на празното возило изнесува 1.385 кг.
Производството ќе биде ограничено на 250 модели годишно, а веќе се продадени 500. Интересот на купувачите беше неспоредливо поголем зашто "Форд" прими 7.000 апликации за набавка на колата, која чини 450.000 долари.
Само 1.000 среќни купувачи ќе ја имаат можноста да го возат "форд ГТ".


Текстот е прочитан 2928 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter