Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.01.2017, 13:53

Наградите се поттик да даваме сe од себе и во иднина

Ги полнеа противничките мрежи со голови, организираа акции и правеа асистенции, а оние повештите успеваа да се одбранат и од најдобрите стрелци. Затоа и ги наградивме за најдобар стрелец, најдобар играч и најдобар голман во генерацијата 2004/05.

Турнирот Еден живот, една љубов" годинава се одржуваше во два дела поради големиот број на учесници, односно над 1200 момчиња и девојчиња од Ракометната академија Вардар. Во првиот дел се натпреваруваа генерациите 2000/01 и 2002/03, а вториот викенд беа најмалите категории 2006/07, 2008/09 кои играат мини ракомет и генерацијата 2004/05.Ова се шесте девојки и момчиња кои се издвоија по квалитетот и вештините кои ги презентираа на турнирот Еден живот, една љубов", во организација на Ракометната академија Вардар и кои ги добија поединечните награди во женска и во машка категорија од генерацијата 2004/05.

Бојана Коцева од Ново Лисиче Вардар успеа на турнирот да постигне најмногу голови во женска категорија во нејзината возрасна категорија. Бојана ви ја претставивме неодамна со групата девојчиња од Ново Лисиче Вардар, кои во Вардар Јуниор лигата се натпреваруваат и со постарата генерација девојки 2002/03.Ова ми е прва награда за најдобар стрелец и многу сум среќна што ја добив. Ќе продолжам и понатаму да давам сс од себе и да научам колку што може повеќе на тренинзите. Ова е одличен проект на Ракометната академија на Вардар", вели Бојана.

Наградата за најдобар играч ја доби Сара Стефановска од Кале Вардар.Многу убаво се чувствувам, возбудена сум. За мене оваа награда е поттик да продолжам да тренирам, и мислим дека со многу работа и наше вложување во играта може да постигнеме сс", вели Сара.

Пехарот за најдобар голман го освои Леа Христовска од Кастратовиќ Вардар 1.Прекрасно е чувството кога дознав дека сум добитник на награда за најдобар голман. Пред една година почнав да тренирам со тренерот Здравка Дамовска и ова ми е прва година на турниров. Многу добра организација и прекрасна можност за нас, младите да покажеме колку знаеме. Јас ќе продолжам да давам сс од себе и се надевам дека следната година ќе бидеме прво место. Ќе дадеме максимум да се избориме за првото место", вели Леа.

Најдобриот стрелец во машката категорија, Илија Табаков се натпреварува во истиот тим со најдобриот играч Давид Славевски - Бисинов Вардар. Давид беше изненаден од наградата.Ова ми е прва награда. Јас не очекував дека ќе ме изберат меѓу најдобрите, но многу ми се допаѓа што сум во нивно друштво. Академијата покрај овој турнир ја организира и Вардар Јуниор лигата, каде исто така се натпреварувам, и се надевам дека и таму ќе имаме убави резултати и ќе продолжам да давам сс од себе", вели Давид.

За Илија Табаков ова не е прва поединечна награда што ја добил од Ракометната академија Вардар.Ова не ми прв пехар, но годинава сум избран за најдобар стрелец, а на минатиот турнир бев избран за најдобар играч во мојата генерација. Независно, и годинава сум многу возбуден и среќен. Мене многу ми се допаѓа проектот на Ракометната академија Вардар, особено што ми овозможува простор каде можам да покажам колку сум научил и ќе продолжам да давам сс од себе", вели Илија.

За Мартин Димитриевски од Гостивар Вардар наградата најдобар голман во оваа категорија е поттик да продолжи да спортува.Ова ми е прва награда и причина да продолжам да давам максимум од себе. Тренирам една година и првпат играм на турнирот, но ќе се обидам што повеќе да придонесам за овој спорт", вели Мартин.


Текстот е прочитан 692 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter