Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 13:58

БЕГ СО ПРЕПОРАКА ДО ПОТРОШУВАЧИТЕ:

Да се внимава на внатрешните инсталации

Испораката на топлинска енергија преку централниот систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и снабдувањето на потрошувачите е согласно потребните дневни дијаграми на испорака, информира компанијата за снабдување со топлина "Балкан енерџи".

Од БЕГ апелираат потрошувачите да внимаваат на своите внатрешни инсталации и да ги одржуваат во состојба која ќе спречи мрзнење на инсталацијата и на грејните тела. Препорачуваат да не се исклучуваат делови од грејната инсталација и радијатори во простории кои се изложени на негативни температури.
Во изминатиот период на екстремно ниски температури после кој следеше период на затоплување, укажува компанијата, забележани се случаи на дефекти на внатрешната инсталација, пред сè кај некои деловни потрошувачи и индивидуални куќи."Причините за тоа се несоодветно третирање на внатрешната инсталација од која во периодот на екстремно ниски температури била подложна на мрзнење, бидејќи дел од инсталацијата во одредени простории била исклучена од централниот систем на греење од страна на потрошувачите и истовремено просториите каде е сместена инсталацијата и радијаторите биле изложени на негативни температури. Екипите на дистрибуција со топлина 'Балкан енерџи' интервенираа и времено ги исклучија од мрежа овие потрошувачи кои интервенираат на отстранување на дефектите", се вели во соопштението.
Според БЕГ, нивните екипи се постојано на терен за брзо детектирање и решавање евентуални дефекти во системот. Потрошувачите за сите потребни информации можат да се обратат во Центарот за грижа на потрошувачи на телефон 3076 200.


Текстот е прочитан 766 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter