Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.11.2016, 09:41

ИЗЛОГ

Нова година

Пишува Лејла САБИТ - Се наближува. Се чувствува...

Се наближува.
Се чувствува.
Календарски.
По студеното време.
По замислените лица.
По мирисот на костени.
По накитените излози.
По муабетите за аранжмани.
Некој се радува.
Некој тагува.
Некој се надева.
Некој молчи.
Некој не затвора уста.
Некој ќе троши.
Некој ќе штеди.
Некој ќе слави.
Некој ќе биде среќен што е жив и здрав.
Некој има.
Некој нема.
Некој не знае што да прави со парите.
Некој не знае што да прави со социјалната помош.
Секоја Нова година сме на крстопат и како граѓани и како држава.
Една година ќе бидеме постари, ама којзнае дали и помудри.
Има и бетер, зависи дали зборувате македонски или англиски.
Животот го прават малите нешта, малите радости, драгите луѓе, патувањата...
Затоа во Новата година не е битно што ќе облечете, што ќе подарите, колкава елка ќе накитите, што ќе зготвите, дома или во странство, сами или во друштво.
Битно е животните лекции да нe одведат на прав пат.
И како граѓани и како држава.
Избори, пардон празници се ближат...

l.sabit@vest.com.mk


Текстот е прочитан 1185 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter