Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

31.03.2017, 12:52

ДЕТЕ СО БОЛЕСТ НА КОЖАТА СИ НАЈДЕ ДРУГАР ЗА ПСИХОТЕРАПИЈА

Твојата кожа е здодевна оти немаш витилиго

САД - Детенце со витилиго престана да се чувствува осамено откако си пронајде нов најдобар пријател - куче кое исто така има витилиго, објавија голем број американски медиуми.

Картер Бленчард од Арканзас започнал да го губи пигментот на делови од својата кожа уште кога бил во градинка и тогаш му било дијагностицирано витилиго. Како што му се зголемувале белите дамки, така Картер ја губел својата самодоверба и почнал да има сериозни псохолошки проблеми бидејќи бил различен од другите деца.
"Тој учеше во големо училиште, а неговото лице се трансформираше многу брзо. Првото нешто што ми го кажуваше кога ќе влезеше во колата беше дека си го мрази лицето и дека го мрази начинот на кој изгледа", вели мајка му на Картер, Стефани.
Животот на 8-годишното момче започнал да се менува откако дознало за постоењето на црниот лабрадор Рауди, кој страдал од истото кожно нарушување како него.
"Откако го пронајдовме Рауди, Картер една вечер ме погледна и ми рече: Твојата кожа е здодевна, бидејќи немаш витилиго", рекла Стефани.


Текстот е прочитан 739 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter