Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.01.2017, 22:33

Кирил Лазаров најдобар стрелец на Светското првенство во Франција

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е најдобар стрелец на Светското првенство во Франција. Лазаров на шест натпревари постигна 50 голови, додека како втор со 47 голови заврши Серхио Лопес од Ангола, а третото место со по 45 голови го поделија Амине Банур од Тунис и Кристијан Бјорнсен од Норвешка.

За Лазаров ова e третпат да биде прогласен за најдобар стрелец на шампионат, откако тоа му успеа на СП 2009 година во Хрватска кога постигна 92 гола (рекорд на шампионатите) и на ЕП 2012 година кога постигна 61 гол.

Во идеалниот тим на првенството се наоѓаат:

Голман: Винсен Жерар (Франција)

Лево крило: Џери Толбринг (Шведска)

Лев бек: Сандер Сагосен (Норвешка)

Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)

Десен бек: Недим Ремили (Франција)

Десно крило: Кристијан Бјорнсен (Норвешка)

Кружен напаѓач: Бјарте Мирхол (Норвешка).

Признанието МВП (најкорисен на шампионатот) му припадна на Никола Карабатиќ од Франција.


Текстот е прочитан 1122 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter