Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.04.2017, 06:53

Што ќе работи, а што не за Велигден?

За време на претстојниот велигденски празник и продолжен викенд, трговските центри ќе работат секој ден, а скратено работно време ќе имаат в недела. Супермаркетите "Веро" и "Тинекс" нема да работат в недела, а другите денови ќе работат нормално. Во недела ќе работи супермаркетот "Рамстор" од 12 до 20 часот. Продавниците во "Сити мол" ќе работат секој ден, а в недела со скратено време од 12 до 20 часот. Во компанијата "Жито лукс", пак, информираат дека в недела нема да има тазе леб.

Министерството за здравство соопшти дека за празничните денови е обезбедена 24- часовна здравствена заштита на граѓаните преку 8 дежурни пункта во Ѓорче Петров, Шуто Оризари, Чаир, Идадија, Бит Пазар, Ченто, Јане Сандански и Драчево, како и во службата на Итна медицинска помош. За петок и понеделник нема закажано прегледи преку "мој термин".
Од АМСМ велат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини се очекува да биде зголемен денес во попладневните часови и в понеделник навечер.
"Се очекува зголемен интензитет на граничниот премин Богородица, но и кон Бугарија и кон Србија. Од МВР, засега, нема најава за некој посебен режим на границите. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Доколку има задржување на границите подолго од 30 минути, ние како АМСМ ќе ги известиме граѓаните. Засега, нашата препорака е да се избегнат шпиц термините за патување за да не се прави застој на патарините и на граничните премини. Освен за излез, очекуваме и зголемен интензитет на сообраќај и кон туристичките места во Македонија - Охрид, Куманово, Крива Паланка каде што има содржини за релаксација", велат од АМСМ.
(Р.Ф.)


Текстот е прочитан 2724 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter