Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 20:45

Марш на „За заедничка Македонија“: Веруваме во Иванов кој ги брани интересите на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва во Скопје го одржа 12. протест на кој беа повторени пораките за унитарна Македонија, против двојазичноста и за отфрлање на „Тиранската платформа“.

- Македонци, тука сме повторно да го поздравиме претседателот на Република Македонија и да му порачаме да не подлегнува на притисоците и на манипулациите, како и на обидите овој народ да се потцени, порача од пред канцеларијата на претседателот Иванов, Богдан Илиевски, член на иницијативата „За заедничка Македонија“

Тој изрази уверување дека Иванов ќе продолжи да ги брани националните интереси на земјата и нема да дозволи туѓи платформи да влезат во земјата.

Според него, прашањата опфатени во „Тиранската платформа“, а кои се државно и национално одбележје не смеат да бидат предмет на пазарање, манипулирање ниту на различни толкувања, туку за сите овие прашања потребно е да одлучуваат граѓаните. Додаде дека нема да подлегнат на ниту една манипулација или обид на мала врата да се протнат работите кои албанските партии ги договориле во Тирана, а Зоран Заев ги прифатил.

- Нема да помине ниту еден обид за измама на македонските граѓани. Да градиме мултиетничка, а не бинационална држава, категоричен е Илиевски и побара недвосмислено отфрлање на платформата направена во Тирана.

Пред присутните се обрати и поетесата Виолета Сековска која порача дека името и јазикот се идентитетот на нацијата кои мора да бидат сочувани.

- Македонија е земја во која живеат сите Македонци и ние не бараме ништо туѓо, никој нема морално право на еден народ да му го одземе јазикот и идентитетот, ниту јазикот ни го подариле па сега да го вратиме, ниту името сме го добиле на референдум па сега да гласаме за него...Зарем ќе дозволиме некој од надвор да ни решава за јазикот и да ни посакува смрт пред време, затоа што без јазикот ние сме живи погребани. Јазикот е клучот на нашето срце, го губиме клучот, го губиме и јазикот, земја и држава не се освојува само со мечеви, туку и со јазици, порача Сековска вечерва пред Собранието на Република Македонија.

На протестот во Скопје се обрати и Лупчо Аризанов, претседател на регионалниот Сојуз на Лозари, Агротиквешија од Кавадарци, кој порача да престаната поделбите.

- Мислам дека е крајно време Македонецот да застане и здраво да каже дека е „доста“ на поделбите, порача Аризанов.

Тој им порача на Албанците да не го прават тоа што не сакаат да им го прават на нив и порача дека соживотот меѓу граѓаните треба да продолжи и натаму, но без странски платформи.

Од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најавија дека продолжуваат со протестите се до целосно исполнување на нивните барања. Протести за поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва се одржаа и во 25 други градови низ Македонија.


Текстот е прочитан 911 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter