Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 20:10

Македонија во осминафиналето на ракометното светско првенство

Македонската ракометна репрезентација се пласираше во осминафиналето на СП во ракомет иако денеска не играше натпревар. Тоа се случи благодарение на на Словенија која во последните три минути надополни три негатива против Тунис за конечни 28:28.

Првото полувреме го доби Словенија со 15:13 но во вториот дел Тунис се врати целосно во игра, а во 57. Минута имаше резултат 28:25, но Словенците направија серија од 3:0 и со глот на Јанц на 4. секунди пред крајот го поставија конечниот резултат 28:28, со што и овозможија на Македонија прогрес во следната рунда.

И Македонија и Тунис имаат по 4 бода но нашата репрезентација е подбра во меѓусебниот скор, откако на премиерниот меч победивме со 34:30.

Во другите натпревари денеска се постигнати следниве резултати:

Норвешка – Бразил 39:26, Полска – Јапонија 26:25, Германија – Саудиска Арабија 38;24 и Катар – Аргентина 21:1.

Вечерва играат: Русија – Франција и Ангола – Исланд.


Текстот е прочитан 2305 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter