Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.08.2016, 10:27

Мое дете

Безбедна лежалка за бебе

Синдромот на ненадејна смрт кај децата е причина за починување на 4.000 случаи годишно, а тоа за медицинските експерти и натаму е нерешлива мистерија.

Наскоро на светскиот пазар во продажба ќе се појави лежака која би го спречила овој распространет проблем. Лежалката "Crescent womb" е дизајнирана со цел на бебето да "и го олесни преминот од стомакот во светот".
Автор на лежалката е Џејмс Спенсер, кој направи нешто слично на висечка мрежа за лежење, која всушност е ергономичен кревет во кој бебето има чувство како некој да го држи и да го ниша. Лежалката го држи бебето во фетална положба, така да рбетот се развива на природен начин, наместо во права линија.
- Лежалката е направена од еластичен материјал, со што буквално го реплицира поддршката на мајчиниот стомак. Нема опасни делови и електронски апарати, само егрономски дизајн кој природно го имитира стомакот на мајка, посочи Спенсер.
Тој планира лежалката да биде достапна во целиот свет.


Текстот е прочитан 1822 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter