Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.04.2017, 13:06

ПРОМОВИРАНИ МАКЕДОНСКИТЕ ФИНАЛИСТИ НА КОНКУРСОТ ЗА НАЈТАЛЕНТИРАН МЛАД БАЛКАНСКИ ДИЗАЈНЕР

По Белград, Скопје

Виктор Цветановски, под брендот "Виктор Кајзер", Душица Петит, под брендот "Шалева кутур", и Ана Марија, тројцата избрани финалисти на неодамнешниот натпревар "Фешн скаут" од Лондон , сите со различен авторски потпис, завчера ги виде и македонската публика, на Модниот викенд во Скопје, во салонот "Порше".

Станува збор за капсулни колекции што на 28 март беа презентирани на Модната недела во Белград, заедно со финалистите од Србија, Словенија и од Хрватска. Победничка на конкурсот беше српската дизајнерка Невена Ивановиќ, која, како награда, ќе се претстави на Модната недела во Лондон, во септември.
Кастинг-менаџерот на Моден викенд-Скопје и студент на Технолошко-металуршкиот факултет при УКИМ, Виктор Цветановски, беше втор на конкурсот.


Текстот е прочитан 753 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter