Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.04.2017, 09:57

Можни се сите сценарија за нападот на автобусот на „Борусија Дортмунд“

Јавното обвинителство во Дортмунд го истражува писмото коешто е пронајдено во близина на местото каде што вчера се случија три експлозиите во кои настрада автобусот на германскиот клуб Борусија Дортмунд при што Шпанецот Марк Бартра беше полесно повреден.

Во инцидентот е повреден и полицаецот, кој обезбедувајќи го автобусот, возел пред возилото.

- Веродостојноста на писмото со кое се презема одговорност за нападите патувале допрва ќе биде утврдувана од германските истражни органи, изјави вчера доцна навечер Сандра Локе портпарол на канцеларијата на локалното јавно обвинителството.

Според првичните сознанија на полицијата експлозиите биле дел од планиран напад, за којшто засега не е познат мотивот, а истрагата не отфрла ниту едно од сценаријата кои што ја вклучуваат и можноста експлoзиите да се предизвикани од петарди со посилно експлозивно полнење.

Полицијата и обвинителството ја истражуваат и четвртата екслозивна направа, која што за среќа не експлодирала, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Во првичната изјава, полицијата на покраината Северна Рајна Вестфалија објави дека експлозивните направи се направени од материјал кој што треба да се анализира како сериозни по јавната безбедност и што најверојатно биле скриени во грмушките покрај патот по кој играчите на Борусија Дортмунд патуваа на четвртфиналниот меч од лигата на шампионите против францускиот тим Монако.

- Морам да им дадам комплименти на нашите навивачи коишто со проблемот се справија мирно, разумно и со солидарност. Се разбира тренерите и играчите се шокирани, но мора да најдеме начин да го надминеме овој проблем, изјави непосредно по инцидентот шефот на полицијата во Дортмунд Ханс Јоаким Вацке.

Одлуката за еднодневно одложување на мечот меѓу Борусија Дортмунд и Монако, што започнува денеска во 16 часот и 45 минути е донесена во консултација меѓу УЕФА, претставниците на двата клуба и локалните власти.

Полицијата во Дортмунд која најави зголемени мерки на безбедност за време на одигрување на вчера одложениот меч од навивачите на двата тима бара да бидат внимателни и да не предизвикуваат дополнителни проблеми за безбедносните служби.

Како одговор на солидарноста на гостинските фанови кои откако дознале за инцидентот на стадионот Вестфален во знак на подддршка за фудбалерите на домашниот тим скандирале „Дортмунд, Дортмунд“, голем дел од нив ноќта ја минаа сместени кај германски домаќини коишто преку социјалните мрежи нуделе бесплатно сместување за навивачите од Франција.


Текстот е прочитан 2017 пати.
#
„Вечерње новости“: Турски разузнавачи ја туркаат идејата на Рама и Тачи за Голема Албанија
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter