Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.06.2016, 21:36

Новиот "нисан ГТ-Р НИСМО" е разјарена годзила

По сериската верзија на "нисан ГТ-Р" која беше претставена на почетокот на пролетта, на ред стигна и "хардкор" моделот "НИСМО" кој официјално дебитираше на патеката Нирбургринг.

Како и обичниот "ГТ-Р" и "НИСМО" верзијата доби целосно нов аеродинамичен спојлер изграден од јаглеродни влакна, унапредена е и аеродинамиката, односно создава повеќе аеродинамичен потисок отколку кој било сериски "нисан" досега. Моделот има поголема стабилност при големи брзини, било на прав пат, било во кривини.
Внатрешноста е полуксузна од кога било, инструмент таблата, воланот и централната конзола се обложени со алкантара, а распоредот на командите е подобрен со тоа што бројот на прекинувачи од 27 е намален на само 11.
Перформансите на колата се подобрени благодарение на крутата шасија која на инженерите им овозможи дополнително да ги приспособат амортизерите и стабилизаторите.
Моторот на "нисан НИСМО" кој ослободува 600 КС е опремен со два турбополначи со голем пречник и висок проток на воздух преземени од "ГТ3" класата, а силата на тркалата се пренесува со шестстепен менувач. Моторот од почеток до крај рачно го составуваат инженери во стерилна просторија, а на крајот на секој мотор се поставува алуминиумска плочка со името на инженерот кој го составил агрегатот.


Текстот е прочитан 3472 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter