Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:49

Време е за готвење

Зелен сос

Потребно:

200 г зелени лути пиперки
2 чешниња лук
2 лажици ситно сечкан магдонос
1 лимон
1/2 лажичка сол
1/4 лажичка мелен црн пипер
150 мл маслиново масло

Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и исечете ги на коцкички. Во нив додадете ги истолчениот лук, магдоносот и лимонот кој претходно сте го излупиле и сте го измиксирале. На крај сосот зачинете го со сол и црн пипер, додадете го маслиновото масло и сето тоа добро измешајте го.


Текстот е прочитан 1974 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter