Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.04.2017, 13:48

„Младост без лудост“ кампања на РСБСП за поголема безбедност на младите во сообраќајот

Под мотото „Младост без лудост“ почнува кампањата за поголема безбедност на младите во сообраќајот што ќе ја реализираат Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за млади и спорт, Градот Скопје, Црвениот крст и Авто мото сојузот на Македонија.

Кампњата ќе трае шест месеци и во нејзината реализација ќе бидат вклучени припадниците на МВР, професорите од средните училишта и манекенката Катерина Ивановска, глумецот Горазд Цветковски, фудбалерот Дарко Глишиќ, водителката Елена Стојановска и браќата Мартин и Стефан од „Некст тајм“.


- Младост е да се поднапиеш, но лудост е да водиш пијан, младост е да сакаш да зборуваш на телефон, но лудост е тоа да го правиш додека возиш, младост е да си жив и темпераментен, но лудост е да возиш брзо и агресивно во сообраќајот. Младоста оправдува многу грешки, но не во сообраќајот и сообраќајните незгоди затоа што тие никогаш не опростуваат, а последиците се трајни, изјави денеска Стојче Стаменковски, претседател на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Дел од кампањата ќе биде и возилото во кое неодамна загинаа две млади лица како резултат на брзо возење. Во рамки на кампањата ќе бидат изработени и илјада едукативни табли коишто ќе бидат дистрибуирани во средните училишта и во високообразовните институции.

Како дел од кампањата ќе биде организирана и акција „Безбедни млади возачи“ во чии рамки ќе има наградно натпреварување во кое средношколците кои ќе покажат најдобри знаења по сообраќајните правила и прописи ќе добијат ваучер од 50 проценти попуст и целосно бесплатни ваучери за полагање на Б возачка дозвола.

Статистичките податоци покажуваат дека минатата година во Македонија 165 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди од кои 25 лица се на возраст до 24 години. Минатата година тешко повредени биле и 2.039 млади лица на возраст до 24 години. Во просек 25 проценти од сообраќајните незгоди со потешки последици се предизвикани од млади лица на возраст до 25 години.

На светско ниво секоја година околу 1,3 милиони луѓе го губат животот во сообраќајни незгоди од кои околу 400 илјади се млади лица.


Текстот е прочитан 677 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter