Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 18:46

АНДРИЈАНА ЈАНЕВСКА, ПРЕД УТРЕШНИОТ ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ

Традиционалните македонски песни се меч со две острила

"Ѕвонче ѕвони", "Да сум бистра вода", "Легнала Ѓурѓа на рамно гумно", "Три години, лудо, болна лежам", "Три билбила поев", "Слегов долу во визбата" се дел од песните кои утре (20 часот) ќе ги испее Андријана Јаневска, во придружба на на Оркестарот на Македонската опера и балет, на Василичарскиот концерт.Целиот текст е објавен во печатеното и електронското издание на Вест.


Текстот е прочитан 4600 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter