Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 10:47

ХАН ЌЕ МОЛЧИ ЗА ПЛАТФОРМАТА ОД ТИРАНА

Меѓународен притисок за мандатот за сметка на Уставот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се очекува следната недела да дојде во посета на Македонија, во обид да го забрза процесот за излез од политичката криза.

Доаѓањето на Хан во Македонија е резултат на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го даде мандатот за состав на влада, се додека не се отфрли платформата од Тирана. Извори од Европската комисија, неофицијално, брифираат дека Хан ќе се обиде да го убеди Иванов да се премисли и да му го даде мандатот на Зоран Заев.

Според досегашните изјави на портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, Брисел не гледа проблем во платформата иницирана од премиерот на Албанија Еди Рама.

Напротив, таа неодамна изјави дека ЕК очекува брзо формирање нова влада, која ќе има широка политичка поддршка и која силно ќе биде посветена на европските реформи и на имплементирање на сите делови од договорот од Пржино и на итните реформски приоритети. На реакцијата дали официјален Брисел поддржува вмешување на странски премиери во внатрешните работи на друга држава, Коцијанчич ја сподели истата изјава и со главниот портпарол на Еврокомисијата Маргаритис Схинас, притоа констатирајќи дека се кристално јасно.

Оттаму, дипломати брифираат дека и ставовите на Хан во вторник ќе бидат кристално јасни. Хан, веројатно, нема да ја осуди платформата и нема да го осуди мешањето на Еди Рама во внатрешните работи на Македонија.

Идејата, велат дипломатите, е пра- шањата да се решаваат како граѓански, договарани меѓу политичките страни во државава, а не договарани надвор. Обидот е, посочуваат, да се укаже дека платформата е нереална, и оти треба да се тера со пржинскиот договор, во кој нема збор за платформата. Тоа дека договорот од Пржино останува добра основа за надминувањена политичката криза во земјава, во средата изјави и американскиот амбасадор Џес Бејли, додавај- ќи притоа дека овој договор е добра основа за да одиме напред. Тој и додаде дека одлуката за тоа треба да ја донесат граѓаните, односно политичките лидери во земјата.

"Зборувавме за ова многупати, не знам дали има Пржино еден, два, три. Имавме систем поставен од мај до јули 2015, кој предвидуваше кризата да се разреш и со враќање во Собранието, со создавање услови за добри и фер избори, со справување со прашањето на неовластено прислушуваните разговори, како тие настанале и што откриваат, и потоа да продолжиме со реформските приоритети. Сметам дека тоа останува добра основа за да одиме напред. Ако ги погледнете овие елементи, мислам дека може да видите начин како да одиме напред", рече Бејли.

Во оваа насока беа и изјавите, деновиве, на некои полити- чари.

"Без вистински договор меѓу страните кои се претставници на мнозинските заедници - СДСМ, ВМРО, ДУИ и останатите партии, ние не можеме да правиме експерименти како во театар, да одиме во Собрание, без претходен договор. Да не одиме во Собранието за да се видиме еден со друг и да си размениме неколку пцости и навреди туку да одржиме седница, на која ќе се изберат комисија за назначување и претседател на Парламентот", рече лидерот на ДУИ Али Ахмети, во интервјуто за РТВ 21.

Дипломати за "Вест" брифираат дека главниот фокус на средбата на Хан со Иванов ќе бидат демократските правила, кои налагаат влада да формира оној кој има мнозинство, притоа прифаќајќи ја забелешката на Претседателот за платформата. Одлуките, додаваат дипломатите, зависат од македонските политичари, а меѓународните претставници се тука да помогнат.


Текстот е прочитан 1411 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter