Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.04.2017, 10:18

Иванов: Предрасудите се уште опстојуваат - Македонија не е закана за никого

Сегашниот грчки претседател нема јавен настап да не ја третира Македонија како боксерска вреќа, да удира по Македонија. Многу бавно се случуваат промените на Балканот. Предрасудите се уште траат и опстојуваат, но Македонија не е закана за никого. Опстојувањето на Македонија и овозможува на Грција да има политика во регионот, со која може да ја врати позицијата што ја имала, пред да влезат новите членки на Европската унија, вели Иванов во интервјуто на Хрватската Телевизија, одговарајќи на прашањето за македонско-грчките односи и дали има нови моменти во разговорите за името.

Иванов посочува дека не постои недоверба меѓу населението, но дека старата елита и старата генерација на политичари во Грција не дозволуваат реалноста која постои на терен да биде одраз и во политиката.

- Кога беше мигрантската криза, кога не беше Грција присутна на состаноците на Вишеградската група, јас ги застапував и ги бранев грчките интереси и барав да и се помогне на Грција во однос на мигрантската криза. Значи се создава една нова реалност која е сосем поинаква од таа што била во минатото, вели Иванов.

Во интервјуто за ХТВ, претседателот посочува дека на Балканот му е потребна моќта на отворениот простор преку европеизацијата, бидејќи само тогаш има мир, просперитет и благосостојба. Кога се затвора Балканот во своите географски граници, вели Иванов, тогаш се создаваат предрасуди, стравови и се отвораат прашања кои што се и сега актуелни во целиот регион.

- Ние сме жртви на таа затвореност. Од прашањето за разликата околу името се влезе и во прашањето за идентитетот. Се оспорува македонската нација, македонскиот јазик, македонскиот идентитет. Дури сакаат да го сменат и домејнот на интернет, затоа што е МК. Можете да замислите до каде оди работата, вели македонскиот претседател зборувајќи за спорот со името.

Иванов потсетува дека со Резолуцијата 817 во Обединетите нации, при приемот на Македонија било кажано дека постои разлика околу името на нашата држава и дека Република Македонија не е обврзана да го менува името, туку да најде решение за таа разлика.

- Но, кога требаше да влеземе во НАТО бевме блокирани. Затоа го отворивме случајот во Меѓународниот суд во Хаг и ја добивме пресудата. Сега никој не ја почитува таа пресуда на меѓународниот суд, во која се укажува дека Грција прекршила доброволно прифатен договор, кој е и меѓународен акт бидејќи е депониран во Обединетите нации. И сега во немоќта да се најде решение, се обвинува Македонија, вели шефот на државата. Значи, ве ставаат под вода, и ве обвинуваат дека вие сте виновни што се давите, метафорички заклучува претседателот Иванов во интервјуто за емисијата „1 на 1“ на ХТВ.


Текстот е прочитан 1829 пати.
#
Министерот Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него
МВР за евакуирањето на пратениците од Собранието

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter