Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.02.2017, 13:34

СЛАВНИОТ ФРАНЦУСКИ ПИЈАНИСТ ПО ВТОР ПАТ ВО СКОПЈЕ

Клајдерман ќе ја свири "Балада за Аделина" во МОБ

Познатиот француски пијанист Ричард Клајдерман ќе одржи концерт во Скопје, на 1 април, од 20.30 часот, во Македонската опера и балет.

Клајдерман стана познат во целиот свет по темата "Балада за Аделина" (Балладе поур Аделине), која во 1976 година ја компонираше Пол де Сеневил. Ова ќе биде втор концерт на пијанистот во Македонија, по 8 години. Во 2009 години настапи во "Метрополис арената" во Скопје.
Вистинско име му е Филип Паже и е роден на 28 декември 1953 година, во Париз, а првите пијано часови на многу рана возраст ги добил од татко си, кој бил професор по клавир. За Ричард се вели дека на 6-годишна возраст подобро свирел пијано отколку што го зборувал мајчиниот јазик. На 12-годишна возраст бил примен на музичкиот конзерваториум во Париз, а на 16 години ја добил првата награда како најдобар пијанист. Многу брзо по оваа награда, тој сè помалку свирел класична музика и на изненадување на своите најблиски, почнал со модерна музика."Сакав да направам нешто поразлично", изјавил тој. "Па со неколкумина пријатели формирав рок-група и малкуте пари што ги заработивме, ги вложивме во опрема. Всушност, во тој период толку нездраво се хранев, само со сендвичи, што на 17-годишна возраст бев опериран од чир".
Во тој период татко му сериозно се разболел и не можел да го издржува, па тој си нашол работа како пијано придружба на познати француски пејачи.
Неговиот живот се сменил во 1976 година, кога добил повик од Оливер Тоусант, познат француски продуцент, кој барал пијанист да ја сними баладата за Аделина, која ја напишал Пол де Сеневил за неговата штотуку родена ќерка. На аудицијата, Ричард победил 20-мина конкуренти и ја добил работата. Снимката за "Балада за Аделина" е продадена во 22 милиони копии низ 38 земји. Продуцентот тогаш му го сменил името во Ричард Клајдерман.
Билетите ќе се продаваат преку мрежата на купикартзасе.цом и на билетарницата на МОБ. (М.Џ.)


Текстот е прочитан 1694 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter