Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.06.2016, 22:08

БМВ го прослави 30. роденден на "М3" со специјална серија

БМВ одбележа три децении од лансирањето на моделот "М3" со специјална серија на актуелната верзија на автомобилот. Зачетник на лозата беше "Е30 М3" кој на патиштата стигна во средината на 80-те од минатиот век, а оттогаш се изменија пет генерации на најбрзата "тројка".

Јубилејниот модел се разликува од обичниот "М3" по посилниот мотор. Шестцилиндарскиот "3.0 твинпауер турбо" доби уште 19 КС, па сега развива 450 коњски сили. Освен тоа, колата има оптимизирано адаптивно потпирање со нови федери, амортизери и стабилизатори.
Надворешноста на автомобилот е офарбана во посебна нијанса на "металик сина" која е избрана во знак на сеќавање на оригиналниот "Е30 М".
И овој "М3" ги носи впечатливите амблеми со ознаката јубилеј на калниците, праговите, командната табла и седиштата кои се пресвлечени во "мерино" кожа, а делови од кокпитот се обложени со јаглеродни влакна.
Производството е ограничено на 500 автомобили со мануелен или автоматски ДЦТ-менувач. Продажбата почнува летово, а јубилејниот "М3" во Германија ќе биде поскап од обичниот за 10.000 евра.


Текстот е прочитан 1869 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter