Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.02.2017, 10:09

СПОРЕД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗАХАРИЕВ

Скопје ќе биде најголемо предградие на Штип

Според темпото што го остварува Штип во својот севкупен развој, може да се очекува Скопје да биде најголемото предградие на Штип, ова е став на градоначалникот на Штип, Илчо Захариев кој даде отчет на сработеното во изминатите неполни 4 години.

"Реализиравме над 400 проекти кои целосно го променија ликот на градот, но и на селата. Бележиме невидена експанзија од сите аспекти. Штип се развива како никогаш досега. Обезбедивме мошне поволна инвестициона клима. Локалната самоуправа ги поедностави сите постапки. Индустриските зони се пополнуваат со повеќе нови фабрики. Вработеноста расте", вели Захариев.
Развојот на градот е остварен без ниту едно ново задолжување. Намирени се и наследените долгови од порано, а кредитите кон меѓународните банки редовно се враќаат. Се враќа кредитот и спрема јапонската државна банка која ги поддржа проектите околу водоснабдувањето во Штип. Захариев рече дека нема намера да се кандидира за втор мандат за градоначалник.
"Мислам дека е добро да имате еден мандат, а во тој мандат да направите толку многу колку за повеќе мандати. За овие 4 години јас не отидов на годишен одмор. Моето работно време почнува од 5 наутро, овде вратата секогаш беше и е широко отворена за сите граѓани, сите беа примени и сослушани", рече Захариев. (Т. Ј.)


Текстот е прочитан 1916 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter