Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 14:27

Мое дете

Бебињата ги препознаваат негативните личности

Бебињата можат да ја препознаат негативната енергија кај возрасните и на неа реагираат на различни начини.

На нејзиното присуство одговараат со хистерично плачење, нервоза и "чешање" по главата, покажува едно истражување.
- Ако бебето наеднаш го промени расположението и смеењето премине во плачење, а од мирна позиција почнува да се врти и да се фаќа за косичката, значи дека не му одговара присуството на лицето кое го држи, кое се обидува со него да си игра или кое само седи покрај него, изјави Мајкл Дени, еден од водачите на истражувањето.Ова може да биде многу непријатно за родителите кои тоа го гледаат, но, Дени советува дека нема потреба да им биде непријатно и заради некаква куртоазија кон другите да го пуштат своето бебе да плаче.
Најдобро е да го земат во прегратка и да се повлечат во друга просторија, за да го смират и да го успијат.
Дени напоменува дека е можно личноста на кое бебето лошо реагирало само во тој момент да "зрачела" негативно, бидејќи била под стрес и оптоварена со проблеми, така што треба да и дадете втора шанса.


Текстот е прочитан 2797 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter