Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:14

ТЕНИС - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА

Надал го следи Федерер

Надежите на тениските фанови дека ќе гледаат уште едно гренд слем финале помеѓу Роже Федерер и Рафаел Надал и натаму се живи, откако и Шпанецот се пласираше во четврт-финалето на Отвореното првенство на Австралија.

Надал беше подобар од шестиот носител Гаел Монфис со 3:1 во сетови и неговиот следен противник ќе биде Милош Раониќ.
По испаѓањето на шампионката Ангелика Кербер, Серена Вилијамс се промовираше во прв фаворит за титулата и во своето 47. гренд слем четврт-финале ќе се сретне со Британката Конта. Сепак, за приказната на денот се погрижи Хрватката Мирјана Лучиќ-Барони, која месец и пол пред 35. роденден го оствари својот најдобар резултат на гренд слем турнирите од 1999 година.РЕЗУЛТАТИ, 4. КОЛО
МАЖИ: Раониќ (3)-Баутиста Агут (13) 7:6, 3:6, 6:4, 6:1, Гофан (11)-Тим (8) 5:7, 7:6, 6:2, 6:2, Надал (9)-Монфис (6) 6:3, 6:3, 4:6, 6:4, Димитров (15)-Истомин 2:6, 7:6, 6:2, 6:1.
ЖЕНИ: С. Вилијамс (2)-Штрицова (15) 7:5, 6:4, Плишкова (5)-Гаврилова (22) 6:3, 6:3, Конта (9)-Макарова (30) 6:1, 6:4, Лучиќ-Брејди 6:4, 6:2.


Текстот е прочитан 736 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter